Setomaa Muusikakool
Setomaa Muusikakoolil (endine Värska Muusikakool) täitub 2024 sügisel 27 aastat kooli loomisest. Nimemuutuse 2021 aastal tingis asjaolu, et koolil on filiaalid Mikitamäel (alates 2018) ja Meremäel (alates 2019), seega hõlmame tänaseks oma tegevusega kõiki muusikahuvilisi õppureid Setomaal. Kooli struktuur on paindlik ja mitmekülgne. Meil on eelklass (alates 6-ndast eluaastast), noorem (1.- 4. klass) ja vanem (5.- 7. klass) aste, lisa-aastad kooli lõpetanud õpilastele ja täiskasvanute õpe. Õppida saab nii klassikalisel kui ka pärimusmuusika suunal ja seda nii põhiõppes (3-5 nädalatundi) kui ka vabaõppes (1-2 nädalatundi). Eelnevatel õppeaastatel oleme alustanud 65-75 õpilasega ja oleme leidnud üheskoos õppuritega, lapsevanematega ning õpetajatega igaühele sobiva õppevormi. Setomaa valla toetus meie tegevusele on olnud silmapaistev läbi aastate, olemas on mitmekesine pillipark, vajalik inventar ja väärtustatud õpetajad.
Kool avati 1997 aasta sügisel. Otsuse taga oli eelkõige toonane vallavanem Vello Lõvi. Endine valla majandusjuht Ülo Kõivo kurtis terava rahapuuduse üle, kuid andis endast parima ja sügiseks olid ruumid remonditud ning muusikakooli vajadustele sobivateks kujundatud. Ruumide puitpõrandad said nii hea kvaliteediga, et püsivad tänaseni.
Esimeseks direktoriks oli Inge Tolga ja esimesteks õpetajateks Galina Viskar, Tiina Kadarpik, Maaja Glaser ja Heli Haring. Õpetati vaid kahte pilli, klaverit ja akordionit. Muusikakool alustas 24 õpilasega, Räpina Muusikakoolist tulid mõned õpilased meile 2. ja 3. klassi. Edasistel aastatel lisandus uusi pille ja uusi õpetajaid. Inge Tolga juhtis kooli 10 aastat ja sügisel 2007 sai uueks direktoriks Tiina Kadarpik.
27 aasta jooksul on muusikakoolis töötanud 39 õpetajat, hetkel töötab 10 õpetajat, neist mõned osalise koormusega. Kooli lõpetajaid on meil alates 2002 aastast ja neid on kokku 82. Vaid 2018. aastal polnud meil ühtki vanema astme lõpetajat.
Aastast 2011 avasime eelklassi ja 2012 täiskasvanute õppe. Õppurite arvu vähendanud koroona-aastad on õnneks möödas ja taas on pillimänguga alustajaid täiskasvanuid.
Alates 2007 aastast tekkis pärimusmuusika õppesuund, mis on osutunud elujõuliseks tänaseni. Üleriigilistelt pärimusmuusikute võistumängimistelt on koju toodud mitmeid võite ja diplomeid. Aastast 2008 õpetame karmoškat ja alates 2011 aastast väikekannelt. Aktiivsemad ansamblid olid meie koolis Trallikud, Sõõriq, Ubina’, viiuldajate, akordionistide ja väikekannelde ansambel. 2016 aastal nimetasime pärimusmuusikat mängiva ansambli ümber Värska Muusikakooli Pilliklubiks, viimastel õppeaastatel sai sellest Setomaa Muusikakooli Pilliklubi. Pilliklubi on osalenud 2017. 2019. ja 2023. aastal üleriigilisel Laulu ja Tantsupeo raames korraldataval Rahvamuusikapeol.